Pro předlohu hlasovalo 70 ze 122 přítomných poslanců. Proti jich bylo 52. Novelu podpořili zákonodárci vládních ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů. Poslanci opozičních ANO a SPD hlasovali proti.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) uvedl, že schválené úpravy posunuly novelu správným směrem. Před poslanci opět slíbil, že bude pokračovat v uvolňování protikoronavirových restrikcí. „Pandemický zákon není nic jiného než pojistka, kdyby se něco mimořádného stalo,“ zdůraznil. Podle předsedy SPD Tomia Okamury je ale zákon „bezprecedentním útokem na práva a svobody občanů“. Podání k Ústavnímu soudu se podle něho bude týkat i údajně bezdůvodného schvalování předlohy zkráceně ve stavu legislativní nouze. Poslanci ANO dílčí poslanecké úpravy novely podpořili, pro zákon jako celek ale podle předsedkyně frakce hnutí Aleny Schillerové hlasovat nemohli. Schillerová uvedla, že ačkoli jde o zásadní zákon, který rozděluje společnost, nebyl řádně prodiskutován.
Nařízení izolace nebo karantény budou moci orgány ochrany veřejného zdraví podle předlohy oznamovat lidem například i telefonicky nebo krátkou textovou zprávou. Sněmovna možnost upravila na návrh poslanců vládní koalice tak, aby takový postup nemohl být zneužitelný. Zákon také zavede lhůtu, v níž má krajská hygienická stanice po námitce prošetřit důvodnost nařízené karantény či izolace.
Hlavní části pandemického zákona o možnosti vydávání mimořádných opatření mají platit podle schváleného pozměňovacího návrhu zdravotnického výboru do konce listopadu. Původně měla jejich platnost skončit s únorem a vláda navrhovala prodloužení účinnosti zákona bez časového omezení.
Sněmovna na návrh koalice vyškrtla z novely ustanovení, podle nichž měla dostat pravomoc k vydávání protiepidemických opatření pro své resorty také ministerstva obrany a vnitra. Úřady nebudou moci na rozdíl od současného znění pandemického zákona a vládního znění novely úplně zakázat soukromé a veřejné akce, a také provoz hudebních, tanečních nebo herních klubů či diskoték, heren a kasin. Jejich provoz budou moci pouze omezit.
Restrikce se nadále budou moci týkat zejména omezení počtu návštěvníků nebo zákazníků, otevírací doby nebo povinnosti nosit respirátor. „Navrhovanými změnami dojde pouze k rozšíření subjektů, kterých se omezení a stanovení podmínek dotýká, nedochází však k založení typově zcela nového druhu regulace,“ stojí v důvodové zprávě k novele.
Mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví nebo krajských hygienických stanic budou moci nově regulovat jakoukoli činnost provozovanou v provozovně, na tržišti a v tržnici, a to včetně provozní doby. Budou se moci týkat také zoologických a botanických zahrad, různých kulturních institucí, památek nebo třeba hvězdáren. Úřady budou moci podle pandemického zákona regulovat také hudební, divadelní a filmová představení, taneční produkce, slavnosti, kulturní festivaly či veletrhy a dále dětské zotavovací akce a příměstské tábory.
Opatření budou moci omezit provoz vnitřních a venkovních sportovišť, ale také výuku ve všech typech škol i v předškolních zařízeních. Regulace se bude moci týkat rovněž činností vykonávaných mimo provozovny, například přímo u zákazníka. Jde mimo jiné o kadeřnické služby a o kosmetiku.
Posílení pravomocí hejtmanů prosadil poslanec ANO a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Hejtman by po projednání v krizovém štábu mohl podle zákona vyzvat krajskou hygienickou stanici k vyhlášení mimořádného opatření, mohl by případně navrhnout i jeho znění. Hygienická stanice by musela výzvu hejtmana projednat.
Horní hranici všech postihů, které mohou úřady uložit podle pandemického zákona, Sněmovna snížila podle návrhu koalice na pětinu. Maximální pokuta činí v současnosti tři miliony korun, nově by byla nejvýše 600.000 korun. Při opakovaném prohřešku by se nejvyšší možná pokuta snížila z až čtyř milionů na maximálně 800.000 korun.
Fiala ocenil pandemický zákon jako jednoduchý, ale i dostatečně silný
Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil dnešní schválení pandemického zákona Sněmovnou. Díky práci koaličních poslanců je podle něj úprava jednoduchá, ale současně vládě nabízí dostatek nástrojů pro případ zhoršení epidemie. Šéfka poslanců opozičního ANO Alena Schillerová novinářům ve Sněmovně řekla, že bývalé vládní hnutí se v dlouhé diskusi o předpisu chovalo konstruktivně. Zmírnit dopady novely se snažilo i podporou pozměňovacích návrhů, včetně těch od vládních poslanců.
Pandemický zákon bude sloužit jako pojistka, pokud by Česko čelilo nečekanému nástupu některé varianty covidu, řekl novinářům Fiala. „Dosáhli jsme podoby, která je jednoduchá, nezasahuje do více oblastí, než je nezbytné. Současně poskytuje dostatečný rámec pro to, aby se bránilo šíření covidu,“ uvedl.
Schůze se protáhla na více než 35 hodin kvůli obstrukcím opozičního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Schillerová řekla, že ANO se chovalo konstruktivně. „Vystoupili ti poslanci, kteří to mají nastudované, převážně lékaři,“ uvedla. ANO podle ní vysvětlovalo své postoje a snažilo se některé prvky v zákoně zachránit například podporou vládních pozměňovacích návrhů. „Byli jsme si vědomi, že návrh díky vládní většině projde, tak jsme chtěli podpořit ty návrhy, které sníží jeho dopady,“ doplnila.
Podle Fialy však bývalé vládní strany mohly v minulých měsících předpis připravit, místo toho to nechali na nový kabinet a dostaly ho pod časový tlak. „Kdybychom to nestihli, byla tu varianta, že by to nebylo legislativně ošetřené, což by byl neodpovědný hazard,“ uvedl Fiala. Návrh podle něj reaguje na soudní rozhodnutí z posledních měsíců a předpis i dalšími způsoby vylepšuje.
Předseda SPD Tomio Okamura na plénu Sněmovny těsně před hlasováním řekl, že novelu považuje za bezprecedentní útok na práva a svobody občanů. SPD se u Ústavního soudu pokusí napadnout předpis jako takový, i zrychlenou proceduru jeho přijetí, řekl. Řízení o zrušení zákona může podle zákona u Ústavního soudu vyvolat nejméně 41 poslanců nebo 17 senátorů. SPD disponuje 20 poslanci, nedávno neúspěšně sháněla podpisy dalších klubů i pro svůj plán napadnout vyhlášku o povinném očkování proti covidu, ke kterému potřebovala alespoň 25 podpisů.