Seniora z Liberecka zlákala podvodná reklama o výhodné investici do kryptoměn. Přišel o více než tři miliony korun.

Kryptoměny rychle vstoupily do povědomí veřejnosti jako vidina snadného zbohatnutí. Podvodníci si stále nachází nové způsoby obohacení, a tak se jim anonymní platební nástroj ve formě virtuální měny hodí. Není totiž nic jednoduššího, než založit internetovou stránku a vytvořit zajímavou reklamu s možností rychlého zisku. Neznalý investor bohužel neodhalí, že se zde jedná o podvod.

V červnu loňského roku se zobrazila 72letému muži z Liberce v jeho počítači reklama o investování do virtuální měny. Objevila se i přes to, že nikdy žádné takovéto stránky či informace nevyhledával. Zajímavou reklamu odklikl a vyplnil požadované kontaktní údaje. Ještě téhož dne se mu ozval z údajné obchodní investiční společnosti člověk, který ho instruoval po telefonu k první platbě a založení účtu s přehledem vložených investic.

Tím, že mohl své investice ,,sledovat“, na něj společnost nepůsobila klamavým dojmem. Přitom mu zástupci firmy prostřednictvím telefonních hovorů poskytovali falešné informace o fungování investic a navedli ho přes zaslaný odkaz k instalaci programu se vzdáleným přístupem k jeho osobnímu počítači. Platby přes internetové bankovnictví vždy na základě komunikace se svými ,,poradci“ potvrdil ve svém mobilním telefonu. S mužem komunikovalo několik lidí a postupně tak prostřednictvím vzdáleného přístupu s jeho vědomím proběhlo od loňského června do července letošního roku celkem 21 plateb ve výši 3 109 000 korun.

Ve chvíli, kdy si muž chtěl svou investici ze založeného účtu vybrat, s ním společnost přestala komunikovat a on následnou kontrolou účtu zjistil, že mu na něm zbyl 1 dolar. Podvod nám pak oznámil. V současné době se jím zabývají liberečtí kriminalisté. Pachatelům hrozí v případě dopadení až osmiletý trest odnětí svobody.

Share Button