Zákaz plynových kotlů na spadnutí. Už je tu termín, kdy definitivně skončí. Češi si hodně připlatí.

Stroj na nové návrhy směřující k ochraně klimatu se ne a ne zastavit. Poté, co byly definitivně převálcovány vozidla se spalovacími motory, jejichž prodej skončí v roce 2035, jsou na řadě další spotřebiče a zařízení, do kterých se evropští úředníci s chutí zakousnou. Velkým trnem v oku jsou například zahradní sekačky na benzín, které to mají také víceméně spočítané, a poměrně překvapivě i plynové kotle.

Plány, které nepotěší

Se skutečností, že kotle na uhlí za pár let definitivně skončí a nebudou se zřejmě smět ani používat, už jsme se tak nějak smířili. Avšak plyn byl považován za zdroj energie pro střednědobou budoucnost. Jenže i to se vlivem řady okolností změnilo.

Evropská komise již tlačí svůj návrh, aby se od roku 2029 nesměly prodávat současné plynové kotle. Přitom ty patří mezi velmi efektivní, protože jsou kondenzační. Jiné už se ostatně pár lety instalovat nesmí. Bohužel, ani ty už nevyhovují představám úředníků.

Domácnosti by měly ve velkém přejít na tepelná čerpadla, kde to bude možné, a tam kde je energetická náročnost přeci jen vyšší, budou připadat v úvahu hybridní kotle, což však bude představovat instalaci hned dvou zdrojů, a sice tepelného čerpadla a plynového kotle.

Připravte se na velké výdaje

Jak by to mohlo vypadat, ukazují ve svých návrzích Němci. Ti si od roku 2024 předepsali, že nově instalovaná zařízení do rodinných domků musí generovat 65 % energie z obnovitelných zdrojů. Zbytek může obstarat plyn, bez čehož by se některé domy zkrátka neobešly.

Jenže i tento nedostatek by měl být nakonec odstraněn. Všichni lidé v Evropě si totiž podle jiných návrhů budou muset zrekonstruovat své domy tak, aby vyhovovaly vyšší třídě energetické náročnosti, tedy aby byly úspornější.

Jak se zdá, Evropská unie si na nás připravila opravdu pěkné věci. Chystá sice řadu dotací, ale kromě toho, že i ty jsou ve výsledku z našich kapes, to bude znamenat i velké osobní investice, přičemž není jasné, zda na ně všichni budou mít peníze.

Share Button