Zastupitelé ve Vsetíně odmítli v pondělí návrh mimosoudní dohody s bývalými romskými obyvateli pavlačového domu, který dříve stál v centru města. Vsetín romské rodiny vystěhoval v roce 2006, kdy město vedl Jiří Čunek (KDU-ČSL). Vystěhovaní Romové požadují odškodné ve výši 5,2 milionu korun, omluvy v médiích, odpuštění dluhů a několik městských bytů.
Někteří lidé skončili v roce 2006 v kontejnerových domech v lokalitě Poschla, pět desítek Romů se přestěhovalo do domků na Prostějovsku, Olomoucku a Jesenicku. Některé z rodin, které využily nabídku na přestěhování, poté město zažalovaly. Romové tvrdili, že byli ze Vsetína deportováni násilím. Údajně neměli ani možnost svobodně si zvolit místo, kam se s rodinami přestěhují.
Soudy se případem zabývají od roku 2008, krajský soud třikrát žalobu zamítl, Vrchní soud však vždy vyslyšel odvolání žalobců a kauzu vrátil. V posledním případě navíc nařídil výměnu soudce. Město se proti tomu neúspěšně bránilo dovoláním k Nejvyššímu soudu ČR i stížností k Ústavnímu soudu ČR.
Na Vrchním soudu musí být někdo rasista, když tvrdí, že jsme ty lidi měli nechat na ulici.
řekl: hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek
Nová soudkyně krajského soudu naznačila, že se při rozhodování hodlá řídit právním názorem Vrchního soudu, tedy pro město nepříznivým. Obě strany vybídla k mimosoudnímu vypořádání. „Chceme, aby ve věci rozhodl soud, podmínky mimosoudního vyrovnání jsou pro nás nepřijatelné,“ uvedl starosta Jiří Růžička (KDU-ČSL).
„Město mohlo neplatiče na základě soudního rozhodnutí vystěhovat bez náhrady, dlužili za nájem. Z humanitárních důvodů jim město poskytlo pomoc. Na Vrchním soudu musí být někdo rasista, když tvrdí, že jsme ty lidi měli nechat na ulici. Myslím, že spor skončí až u mezinárodního soudu pro lidská práva ve Štrasburku a že musíme vyhrát,“ řekl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, který přišel na jednání vsetínských zastupitelů.