
V Česku je už pátý případ nákazy Covid-19 [1] a každý den přibývají nové případy i v Německu a v dalších evropských zemích. Všechna média jsou a budou od této chvíle pevně fixována na Coronavirus a nic jiného v podstatě v médiích a v tisku neuvidíte, každý den se bude řešit, kde se objevil nový případ nákazy a krizové štáby jednotlivých krajů a organizací budou zasedat a přijímat opatření. Toto téma prostě nelze zpravodajsky ignorovat, a proto i tady na Aeronetu se mu věnujeme a budeme i nadále věnovat. Jenže, ve stínu nákazy Covid-19 se odehrává na jihu Evropy něco, co v konečném důsledku může být milionkrát větší hrozba, než je celá virová epidemie. Začíná jaro a turecký prezident Tayyip Erdogan otevřel migrantům stavidla na západ před několika dny. Ve stínu Coronaviru však tato událost v EU prakticky nikoho nezajímá. K čemu tedy v Turecku došlo?

Jistě jste zaregistrovali, že turecká armáda v syrském Idlíbu na severu země utrpěla mohutnou porážku od syrské armády za vydatné asistence ruského letectva. Ankara ovšem nehodlá ustoupit a do provincie vyslala další tisíce tureckých vojáků. Syrská armáda si mezitím v oblasti vybudovala opěrné body a ruské letectvo poskytuje syrské armádě vzdušnou podporu. Situace je pro tureckého prezidenta neřešitelná.
Před dvěma týdny tak Erdogan vyzval NATO, aby aliance vytvořila nad Idlíbem bezletovou zónu, což je eufemistický výraz pro vzdušnou dominanci NATO, kdy nad oblastí létají stíhačky NATO a sestřelují jiné než spojenecké letouny. Bezletová zóna tak de facto nemá s omezením létání letadel nic společného, je to bezletová zóna pro nepřítele, tak je to myšleno. Jenže, má to jeden zásadní háček.
Tayyip Erdogan otevřel migrantům hranice do Evropy, situace na řecké straně je neudržitelná
Pro vybudování bezletové zóny si musí nejprve NATO vybudovat vzdušnou dominanci nad oblastí, a k tomu je potřeba nepříteli zničit všechny prostředky protivzdušné obrany. Jenže, to jaksi v Sýrii moc nejde, protože veškerou protivzdušnou obranu v oblasti zastřešuje ruská protivzdušná obrana v Latakíji pomocí systému S-400 a ani syrské systémy založené na ruských S-200 a 300 také nejsou žádná ořezávátka. Pokusit se zničit syrskou protivzdušnou obranu v Sýrii by nevyhnutelně vedlo k vojenské konfrontaci s Ruskem. A do toho se členským zemím NATO nechce. Vedení aliance proto počátkem minulého týdne tureckou žádost na bezletovou zónu zamítlo, a to s odůvodněním, že vojenské operace Ankary v Sýrii jsou soukromou aktivitou Turecka bez souhlasu NATO.

Před 4 dny navíc syrský vzdušný útok proti tureckým pozicím v Idlíbu vedl k zabití 33 tureckých vojáků a Erdoganovi bouchly saze [2]. Znovu proto vyzval k vytvoření bezletové zóny [3], ale znovu bez úspěchu. Obvinil NATO ze zrady Turecka a spojenectví a nařídil otevřít západní turecké hranice do Řecka, a to kvůli údajné migrační krizi proudících uprchlíků z Idlíbu. Tam se totiž vytváří nová mohutná frontová linie mezi tureckou a syrskou armádou a lidé prchají. Jenže, pro Erdogana nejde o situaci, kterou by neznal. Nejde ani o to, že by v tureckých uprchlických táborech nebylo už místo.

Jedná se zkrátka o pomstu NATO a tím pádem Evropské unii za to, že vedení aliance nepomohlo turecké v armádě v Idlíbu s vytvořením bezletové zóny. Jakmile se Erdoganovo oznámení o otevření hranic s Řeckem pro migranty rozneslo do uprchlických táborů v Turecku, tisíce migrantů se vydaly na pochod. Jedná se pouze o první a celkem malou vlnu, protože zatím je pro arabské migranty v Evropě velká zima, je počátek března. Ta hlavní vlna se spustí v dubnu, to už bude i v Evropě přijatelnější teplota a počasí, hlavně v jižní Evropě. Do severní části Evropy potom vlna dorazí počátkem června.
Řecko chrání od migrační vlny žiletkový drát, který lze snadno sešlapat a přejít přes něj
Na internet začala proto z Řecka unikat děsivá videa, která zachycují naprosto zoufalou a beznadějnou situaci pro řecké policisty. Na jednom z videí, které máte v úvodu tohoto článku, je vidět jeden jediný řecký policista, který chrání osamoceně zhruba kilometrovou část řecké hranice, která je chráněna obyčejným žiletkovým drátem. Později mu přichází na pomoc další.
Video zachycuje naprosto marnou snahu, jak se snaží migranty zastavit a ti utíkají přes dráty do vnitrozemí Řecka. Je to z určitého pohledu absurdní situace, protože policista nemůže nic dělat, i když má tonfu v ruce, nemůže s ní migranty mlátit, byl by obviněn okamžitě z rasismu a z xenofobie, liberální média by ho ugrilovala. Takže se snaží migranty jenom zadržovat rukama, ale působí to naprosto trapně a neefektivně, protože každému při pohledu na video dojde, že tahle masa migrantů prostě žiletkovým drátem, za kterým stojí 1 policista, prostě zastavit nejde.

A když se na video dívám, začínám si v duchu říkat, co se stane v Evropě, jestli EU se bude více věnovat Covid-19 než otevřeným tureckým hranicím, kterými do Evropy už za pár týdnů, až se oteplí, začnou proudit stovky tisíc migrantů. Celá virová epidemie totiž naprosto dokonale odvádí pozornost od skandálního rozhodnutí tureckého prezidenta porušit smlouvu s EU o zadržování migrantů a pouštět je do Evropy. Dovedu si reálně představit, že mnoha evropským politikům to vyhovuje.
Všimněte si, že z Bruselu se žádný řev neozývá, žádný povyk, žádná mimořádná zasedání krizových výborů v EU, prostě nic, ticho po pěšině. Všichni řeší pouze coronavirus a Řecko zoufale volá o pomoc, že nedokáže migranty z Turecka zastavit a nedokáže se o ně v Řecku ani postarat. Athény už oznámily, že budou migranty odmítat, ale pozor, v migrační hantýrce to neznamená, že je vrátí do Turecka, to totiž ani nejde.
Coronavirus jako dokonalé maskování pro spuštění migrační vlny bez zájmů médií?
Vracení migrantů znamená, že Athény nebudou udělovat migrantům azyly a budou je vracet do dikce Evropské unie, tedy do rozhodovací pravomoci Bruselu. A v praxi to znamená jediná, že Řecko nebude migrantům z Turecka bránit v odchodu z Řecka dále do Evropy. Nákaza Covid-19 se tak stává dokonalým vrtícím psem na odvedení pozornosti médií a evropské veřejnosti od prolomených migračních stavidel na řecko-turecké hranici.
Tayyip Erdogan nechá hranice otevřené tak dlouho, dokud mu NATO nepomůže v severní Sýrii, a to se dá jen těžko předpokládat. Proto opravdu hrozí, že nás za měsíc a něco čeká nová migrační vlna valící se do Evropy pod maskovacími křídly virové nákazy, pod kterou ty hordy migrantů nebudou mediálně vidět, přinejmenším v médiích mainstreamu. Turecký prezident 29. února zopakoval, že hranice Turecka zůstanou otevřené pro všechny uprchlíky, kteří chtějí a míří do Evropy. Brusel mlčí a stejně tak většina evropských vlád.
Tayyip Erdogan není hlupák a musí vědět, že otevřením stavidel migrace do Evropy si vytvoření bezletové zóny na Idlíbem od NATO nevynutí, a právě proto je zde podezření, že vlastně vůbec nejde o souvislost s operacemi turecké armády v Sýrii, ale je to součást plánu na islamizaci Evropy. Situace v Idlíbu by klidně mohla být pro Erdogana vítaná záminka k otevření stavidel migrace do Evropy. Nikdo mu to nebude moci vyčítat, v Idlíbu se bojuje a lidé prokazatelně odtamtud prchají do Turecka.
Takže v mnoha ohledech je toto pro Turecko dokonalá situace a omluva pro otevření hranic a puštění migrantů do Evropy. Takže se obávám, že zatímco evropská média se budou každá den dopočítávat nových případů nákazy Covid-19, tak do Evropy poputuje migrační vlna, která s sebou přinese nejen další nakažené Covid-19, což je prakticky jistotou, ale v jejich řadách přijdou do Evropy tisíce bývalých členů dnes již poraženého a rozbitého Islámského státu. A to je mnohem větší hrozba než celý Coronavirus. Vypadá to, že současná situace s virem někomu opravdu vyhovuje pro odvedení pozornosti od otevření tureckých hranic pro migranty.