Nejen na Ostravsku se začaly objevovat falešné bankovky.

V okolí Olomouce, Šumperka, Brna a Ostravy se objevily falešné bankovky v hodnotě tisíc a pět set korun. Podle ČNB se padělky mohou rychle rozšířit i do dalších regionů. Padělané bankovky lze mimo jiné poznat podle ochranného proužku s hodnotou nižší, než je nominální hodnota bankovky. Vedle toho eviduje ČNB také výskyt pravých bankovek nižší hodnoty s vyříznutým ochranným proužkem.

Podle ČNB nejsou padělky příliš kvalitní, v pětistupňové škále nebezpečnosti je hodnotí stupněm čtyři jako méně zdařilé a jeden typ jako stupeň tři, tedy zdařilý.

Foto: padělané bankovky 

Padělky jsou vytištěny inkoustovým tiskem, obrazce proto nejsou tvořeny liniemi, ale inkoustovými kapkami. Vedle toho na padělcích chybí základní ochranné prvky jako vodoznak a skrytý obrazec nebo jsou vytištěny současně s obrázkem bankovky a nemají tak své charakteristické vlastnosti, opticky proměnlivý prvek tedy nemění svoji barvu a soutisková značka se při pohledu proti světlu nekryje na líci a rubu.

Vedle uvedených padělků banka zaznamenala v oběhu i stokorunové bankovky vzor 2018 a pětistovky vzor 2009 s vyříznutým ochranným proužkem, případně s vyříznutými částmi proužku. Banka nevyloučila, že tyto části proužku mohly být použity na padělané bankovky vyšších hodnot. „Poškozené bankovky byly poté uvedeny do oběhu při platbách za zboží a služby nebo byly učiněny pokusy o jejich výměnu jako běžně poškozených peněz,“ doplnila banka.

Za padělání a pozměnění peněz hrozí padělatelům v Česku až osm let vězení. V případě organizované skupiny či značného rozsahu trestné činnosti je trest až desetiletý.

Čtěte také: Další podvod na Facebooku: Kvůli „kamarádce“ dementní žena z Ostravy přišla o 90 tisíc!

Share Button