Nepřijímat „dárky“ nebo nikdy neuzavírat smlouvu po telefonu. To jsou dvě z deseti rad Energetického regulačního úřadu (ERÚ) spotřebitelům, jak se bránit před „šmejdy“ v energetice. Jejich aktivita nepolevuje zvláště v době, kdy dodavatelé ohlašují růst cen elektřiny a domácnosti se poohlížejí po tom, zda by změnou dodavatele mohli ušetřit. Pokud však podepíšou narychlo smlouvu s podomním prodejcem, navíc s vidinou dárku zdarma, mohou naopak dosti prodělat.
„Sepsali jsme několik nejdůležitějších postřehů, jimiž by se měl řídit každý spotřebitel, který přijde do styku se zprostředkovatelem či obchodníkem s energiemi,“ řekl předseda Rady ERÚ Vladimír Outrata.
„I když našich rad je deset, ta nejdůležitější a nejzásadnější zní: nikdy nepodepisujte nic, co jste si důkladně nepřečetli a úplně nepochopili. Pokud vás někdo osloví po telefonu, doporučujeme veškeré nabídky odmítnout a nechat si návrh smlouvy zaslat písemně. Vyvarujete se tak do budoucna mnohým problémům,“ zdůraznil.
Právě ke smlouvám uzavřeným po telefonu připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu novou legislativu.
Smlouvy po telefonu již řeší ministerstvo
„Nyní se mimo jiné zabýváme právní úpravou smluv uzavíraných po telefonu. Ty budou uzavřeny až v okamžiku, kdy budou mít písemnou podobu a spotřebitel nabídku podepíše. Je důležité, aby spotřebitel věděl, s čím souhlasí, a nebyl klamán,“ uvedla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková.
Podle mluvčího ČEZ Romana Gazdíka jsou příkladem chování „šmejdů“ plné moci, které zákazník podepisuje na dobu neurčitou a které nejsou zmocněny ke konkrétnímu úkonu. Po letech už třeba zákazník vůbec neví, že plnou moc někomu dal, a tím pádem ani neví, že nějaký dodavatel jeho jménem začal z ničeho nic jednat.
„Tyto plné moci navíc obsahují u některých obchodníků i pasáž, která říká, že i v případě, že by zákazník později svoje rozhodnutí změnil a nepřál si k tomuto dodavateli přejít, to neplatí a přechod musí být dokončen. Toto je ve smlouvě pojištěno i vysokými pokutami, například 6000 korun,“ sdělil Právu Gazdík.
Upozornil i na různé dárky, které zákazníci dostávají takzvaně zdarma. „Ve skutečnosti je to jen způsob, jak obejít možnost vyvázat se ze smlouvy. Často jde o žárovky. Když se zákazník následně rozhodne v rámci svého zákonného práva smlouvu zrušit, je mu za žárovky naúčtován nesmyslně vysoký poplatek v řádu tisíců korun,“ vysvětlil.
Desatero obrany před šmejdy v energetice |
|