Podvodníkovi stačil ke krádeži peněz telefon, banka stihla některé transakce zastavit.

Počet podvodů, kdy se pachatelé snaží z důvěřivých lidí vylákat peníze, stále roste. Třeba policisté na Novojičínsku nyní vyšetřují případ falešného bankéře. Svou oběť přiměl k převodu velké částky peněz po telefonu.

Cíl podvodníků je jasný. Připravit svou oběť o veškeré finanční úspory. Zamaskují se za smyšlenou identitu a k oklamání důvěřivého člověka jim stačí jen telefon.

Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Jedním ze způsobů, jak se podvodníci snaží vymámit od obětí finanční prostředky, je legenda takzvaný falešný bankéř. Kdy tedy podvodník zavolá své oběti, řekne jí, že je bankéřem dané banky, kde má daná osoba účet, a řekne jí, že její účet byl napaden. Aby ochránila své finanční prostředky, měla by je převést na jím stanovený účet.”

Takový telefonát opravdu vyděsí, bohužel někteří lidé místo ověření situace peníze okamžitě převedou. Ty pak většinou končí na zahraničních účtech a je těžké je dohledat. Na vlastní kůži toto nedávno zažila také žena z Novojičínska.

Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Podvodník zavolal třiačtyřicetiletá ženě a řekl ji, že došlo k napadení jejího účtu a aby své finance ochránila, že je má převést na několik účtů, které ji zadal po telefonu. Žena se zalekla a peníze poslala. Chvilku poté, co provedla tyto transakce, tak si naštěstí uvědomil, že se nejspíše nejedná o standardní postup, kontaktovala svou banku.”

Ta díky včasnému oznámení stihla většinu transakcí pozastavit. Bohužel ne u všech to již bylo možné a pachatel tak ženu připravil o více jak 50 tisíc korun. Nicméně původně odeslala částku přesahující 200 tisíc korun.

obyvatel Nového Jičína: “To se mi naštěstí nestalo a v žádném případě bych peníze takhle neposlal.”

Policie zdůrazňuje, že banky tímto způsobem, který byl popsán, nikdy nejednají a nikdy také například své klienty v podobných případech nevybízejí, aby vložili své peníze v hotovosti do vkladomatu na virtuální měny.

Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “V těchto případech doporučuji rozhovor nahrát a následně věc oznámit na Policii České republiky.”

Podle policejních preventistů je potřeba počítat také s tím, že pachatel dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo nebo e-mailovou adresu. Proto lidé nemají zobrazené informaci na displeji telefonu a počítači slepě důvěřovat.

Share Button

Prosím vypněte si AdBlock děkujeme 🙂